TP-Link TL-WA1201 AC1200 Dual-Band Wi-Fi PoE access point
1167Mb/s, IEEE 802.11a/b/g/n/ac (Wi-Fi 5), LAN (1Gb/s): 1 port, antennák száma: 4db, fehér
Gyártói cikkszám:
TL-WA1201
Garancia:
36 hónap telephelyünkön
modell
TL-WA1201 AC1200
fő tulajdonság
access point
Wi-Fi
igen
Wi-Fi átviteli sebesség
1167Mb/s
Wi-Fi jeltípus
IEEE 802.11a/b/g/n/ac (Wi-Fi 5)
Dual-Band
igen
PoE
Csatlakozók
LAN (1Gb/s)
1 port
PoE port
1 port
Fizikai jellemzők
szín
fehér
Egyéb tulajdonságok
Wi-Fi titkosítás
64/128-bit WEP
WPA2
WPA2-PSK
antennák száma
4db
antenna típusa
külső fix
Garancia: 5 Év
Interface
1× 10/100/1000 Mbps Ethernet Port
(Supports Passive PoE)
Button
Power On/Off Button, WPS Button, Reset Button
External Power Supply
12V/1.5A
Wireless Standards
IEEE802.11b/g/n 2.4 GHz, IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
Dimensions ( W x D x H )
225×145.5×37 in (400×255×72 mm)
Antenna Type
4 Fixed High Performance Antennas
WIRELESS FEATURES
Frequency
2.4 GHz and 5 GHz
Signal Rate
867 Mbps at 5 GHz, 300 Mbps at 2.4 GHz
Reception Sensitivity
5 GHz:
11a 6 Mbps: -95 dBm, 11a 54 Mbps: -81 dBm
11ac VHT20(MCS0): -94 dBm, 11ac VHT20(MCS8): -71 dBm
11n HT40(MCS0): -91 dBm, 11n HT40(MCS7): -71 dBm
11ac VHT80(MCS0): -88 dBm, 11ac VHT80(MCS9): -63 dBm
2.4 GHz:
11g 54Mbps: -78 dBm
11n HT20(MCS0): -92 dBm, 11n HT20(MCS7): -74 dBm
11n HT40(MCS0): -88 dBm, 11n HT40(MCS7): -72 dBm
Transmit Power
CE: <20dBm(2.4GHz), <23dBm(5.15GHz~5.25GHz)
FCC: <30dBm(2.4GHz&5GHz)
Wireless Modes
Access Point, Range Extender, Client, Multi-SSID
Wireless Functions
Wireless Security
64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2 encryptions
DHCP
Server, DHCP Client List
Quality of Service
WMM
Advanced Functions
Captive Portal
OTHERS
Certification
CE, FCC, RoHS
Package Contents
Wireless Access Point TL-WA1201
Power Adapter
RJ45 Ethernet Cable
Quick Installation Guide
PoE Power Injector
System Requirements
Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ or Windows 7, 8, 8.1,
10, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux
Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0, or other
Java-enabled browser
Environment
Operating Temperature: 0°C ~ 40°C(32°F ~ 104°F)
Storage Temperature: -40°C ~ 70°C (-40°F ~ 158°F)
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing
Storage Humidity: 5%~90% non-condensing